Richard Lewis’e geç başlangıçlı Parkinson hastalığı teşhisi kondu: ‘Neyse ki, hayatta geç kaldım’

poem

New member
75 yaşındaki komedyen ve aktör Richard Lewis, geçtiğimiz günlerde bir Twitter videosunda parkinson hastalığı teşhisi kondu iki yıl önce.

Videoda, “Biraz sert yürümeye başladım, ayaklarım sürüklüyordu, bu yüzden bir nöroloğa gittim ve bana beyin taraması yaptılar ve bana Parkinson hastalığı teşhisi kondu” diye paylaştığı videoda.

“Curb Your Enthusiasm” yıldızı, hayatının ilerleyen dönemlerinde, 73 yaşında, kendisine merkezi sinir sistemi bozukluğu teşhisi konduğu konusunda iyimser görünüyordu.

RICHARD LEWIS, PARKİNSON HASTALIĞI TANISINI AÇIKLADI: ‘STAND-UP’TAN BİTMİŞTİM’

Oyuncu, “Neyse ki, geç anladım … Doğru ilaçları alıyorum – bu yüzden iyiyim,” dedi.

Geç başlangıçlı ve erken başlangıçlı Parkinson

Parkinson hastalığı olan kişilerin çoğuna 60 yaşından sonra teşhis konulsa da, bazıları bunu yaşamlarının daha erken dönemlerinde geliştirir.

Parkinson Vakfı’na göre, bir kişi 50 yaşında veya daha genç yaşta teşhis edildiğinde, erken başlangıçlı Parkinson hastalığı olarak kabul edilir.

50 yaşından büyük birini etkilediğinde, hastalık geç başlangıçlı olarak kabul edilir.

Tüm yaş gruplarında nispeten aynı olan, titreme, tutukluk, hareket yavaşlığı, yorgunluk, depresyon, anksiyete, koku kaybı ve uyku problemidiğerleri arasında.

Erken başlangıçlı Parkinson’un kalıtsal olma olasılığı daha yüksektir

Bergen Üniversitesi’nde nöroloji ve nörogenetik profesörü olan Dr. Charalampos Tzoulis’e göre, ailede bulunmasa bile bir kişinin erken başlangıçlı Parkinson hastalığına yakalanması mümkün olsa da, daha genç vakaların kalıtsal olma olasılığı daha yüksektir. ve Norveç’teki Haukeland Üniversite Hastanesi.

Doktor, Haberler Digital’e “Bu tür nedenler, PRKN (Parkin) ve PINK1 gibi genlerdeki mutasyonları içerir” dedi.

75 yaşındaki komedyen ve aktör Richard Lewis, geçtiğimiz günlerde bir Twitter videosunda kendisine iki yıl önce Parkinson hastalığı teşhisi konulduğunu duyurdu. (Getty Images)

Johns Hopkins Medicine’e göre Parkinson hastalarının yaklaşık %15’inde ailede bu hastalık öyküsü var.

Bu vakalara LRRK2, PARK2, PARK7, PINK1 veya SNCA genlerindeki genetik mutasyonlar neden olur.

Erken başlangıçlı Parkinson’un sonuçları

Şu anda 61 yaşında olan aktör Michael J. Fox’a 1991 yılında henüz 29 yaşındayken Parkinson hastalığı teşhisi kondu (teşhisini 1998 yılına kadar kamuoyuyla paylaşmadı).

2000 yılında, finansman ve tedavi araştırmaları yoluyla hastalığa çare bulmaya adanmış olan Fox Parkinson Araştırmaları Vakfı’nı kurdu. Fox ayrıca teşhisinden bu yana dört anı yazdı.

Michael J. Fox, Governors Award kürsüsünde bir konuşma yapıyor

Michael J. Fox’a (Jean Hersholt İnsani Yardım Ödülü’nü kabul ederken resmedilmiştir) 1991 yılında 29 yaşında erken başlangıçlı Parkinson hastalığı teşhisi kondu. (Kevin Kış)

Parkinson hastalığı ve diğer hastalıklar üzerine araştırmalara öncülük eden Dr. Tzoulis, Parkinson hastalığına erken yaşta yakalanmanın bir avantajının daha yavaş ilerleme eğilimi göstermesi olduğunu söyledi. nörodejeneratif bozukluklar.

Doktor, “Erken başlangıçlı Parkinson genellikle daha yavaş ilerler ve daha iyi bir uzun vadeli prognoza sahip olabilir” dedi.

Daha genç hastaların demans veya bilişsel problemlere sahip olma olasılığı daha düşüktür.
“Ancak prognoz, genetik bir neden olup olmadığı ve bireyin dopaminerjik tedaviye (beyindeki dopamin seviyelerini düzenleyen ilaçlar) yanı sıra komorbiditeye yanıtının ne olduğu gibi birçok faktöre bağlıdır.”

PARKİNSON HASTALIĞI BELİRTİLERİ EGZERSİZLE GEÇİYOR, MAN İDDİASI: ‘KULLANIN VEYA KAYBEDİN’

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde nöroloji profesörü olan Dr. Joel S. Perlmutter, daha genç hastaların demans veya bilişsel sorunlara sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu ve daha yaşlı Parkinson hastalarına göre önemli ölçüde daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını söyledi. Louis, MissouriAmerikan Parkinson Hastalığı Derneği (APDA) için bir web seminerinde.

Bununla birlikte, Parkinson hastalığına erken yaşta yakalanmanın bazı sakıncaları vardır.

el tutan kadın

Parkinson hastalığı olan daha genç hastaların bunama veya bilişsel sorunları olma olasılığı daha düşüktür; daha yaşlı Parkinson hastalığına sahip insanlardan önemli ölçüde daha uzun yaşama eğilimindedirler. Ancak, yaşamın erken dönemlerinde teşhis için dezavantajlar da vardır. (iStock)

Haberler Digital’e konuşan Dr. Tzoulis, “Genç hastalar, hastalığın seyri sırasında levodopa kaynaklı diskineziler (istemsiz hareketler) geliştirmeye daha yatkındır.”

Bu etki, Parkinson’un motor semptomlarını yönetmek için en yaygın ilaç olan levodopanın uzun süreli kullanımından kaynaklanır.

“Erken başlayan Parkinson genellikle daha yavaş ilerler.”
Doktor, “Bu, genellikle derin beyin stimülasyonu gibi gelişmiş tedavi seçenekleriyle etkili bir şekilde ele alınabilir” diye ekledi.

Erken başlangıçlı Parkinson hastalarının ayrıca istemsiz kas kasılmalarına ve duruşta değişikliklere neden olan distoni geliştirme olasılığı daha yüksektir.

‘DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN BEYİN HASTALIĞI’ OLAN PARKİNSON HASTALIĞI GENEL OLARAK ÖNLENEBİLİR Mİ? ÇALIŞMA İPUÇLARI SUNAR

Depresyon ve kaygı, daha erken teşhislerle de artabilir.

“Genç başlangıçlı Parkinson hastaları, daha yüksek depresyon oranı Perlmutter, daha yaşlı başlangıçlı Parkinson’dan daha fazla” dedi.

Parkinson ile yaşam beklentisi

APDA’ya göre Parkinson kendi başına ölümcül bir hastalık değil.

Vakfın web sitesinde “Hastaların çoğu Parkinson hastalığından değil, Parkinson hastalığından ölüyor” dedi.

“Çoğu insanı öldüren hastalıklar, PH’li insanları öldüren hastalıklarla aynıdır. Bunlar Kalp İşlevifelç ve kanser.”

BAKICI

Genel olarak, potansiyel olarak Parkinson hastası olan kişiler, hastalık olmadan yaşayabilecekleri kadar uzun yaşayabilirler. (iStock)

Bununla birlikte, hastalık ilerledikçe, kişiyi kazalara ve ölümcül olabilecek diğer koşullara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Örneğin, Parkinson hastalarının düşme riski daha yüksektir.

Journal of Movement Disorders’ta 2021’de yapılan bir araştırmaya göre, düşme yaşama olasılıkları üç kata kadar daha fazla olabilir.

SAĞLIK BÜLTENİMİZE ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bozukluğu olan kişiler ayrıca daha yüksek gelişme tehlikesiyle karşı karşıyadır. pnömoni (akciğer enfeksiyonları) yutma güçlüğü nedeniyle.

Erken başlangıçlı Parkinson hastaları daha yüksek depresyon oranlarına sahip olma eğilimindedir.
Scientific Reports’ta yayınlanan bir 2021 araştırmasına göre, birisi yutmadan solunum yollarına veya akciğerlerine yiyecek veya sıvı soluduğunda ortaya çıkan aspirasyon pnömonisi, Parkinson hastalığı olan kişilerde ölümlerin %70’inden sorumludur.

HABERLER SUNULDU

Bununla birlikte, genel olarak, Parkinson hastaları potansiyel olarak bozukluk olmadan yaşayabilecekleri kadar uzun yaşayabilirler.

Healthline, “ilgili komplikasyonların” genel yaşam beklentisini yalnızca bir ila iki yıl azaltabileceğini belirtti.

Melissa Rudy, sağlık editörü ve Haberler Digital’de yaşam tarzı ekibinin bir üyesidir.