Raporlar, genç erişkinlerde felç riskinin arttığını ortaya koyuyor

poem

New member
HOUSTON – Mayıs, Ulusal İnme Farkındalık Ayı ve doktorlar inme eğitiminin yanı sıra inmelerin neden genç hastalarda meydana geldiğine dair cevaplar arıyor.

Amerikan İnme Derneği, 50 yaşın altındaki yetişkinlerde daha fazla felç olduğunu bildiriyor. Houston’daki bir doktor, bunun neden olduğundan tam olarak emin olmadığını söylüyor, ancak yaşam tarzlarındaki değişikliklerimizin bir cevap olabileceğini düşünüyor.

Daniel Gainer henüz 29 yaşında felç geçirdi. Daniel Gainer, “Bu benim ilk gerçek sağlık sorunumdu ve birden bire oldu” dedi.

Karısı beklenmedik bir şekilde olduğunu söylüyor.

Daniel Gainer 29 yaşında felç geçirdi (DENISHA BROWN-GAINER)

GENÇ YETİŞKİNLERDEKİ İNMELER ARTARAK

Denisha Brown-Gainer, “Şükran Günü’nden sonra Cuma gecesi gerçekten kötü bir baş ağrısından şikayet etmesiyle başladı,” dedi.

O baş ağrısı, beyin kanamasına yol açan bir felçti. Ve HCA Houston Healthcare’in birkaç hayat kurtarma çabasından sonra 29 yaşındaki Daniel Ganier’in ana organları iflas etmeye başladı.

Brown-Gainer, “Dr. El-Ghanem geldiğinde şansın pek iyi olmadığını söyledi. Durumu düzeltip kanamayı durdurabilseler bile hayatta kalacağının garantisi yoktu” dedi.

HCA Houston Healthcare’den Dr. Mohammed El-Ghanem, Daniel Ganier’in doktoruydu.

felç

Daniel Gainer’in doktoru 29’unun felç için genç olduğunu söylüyor (Joy Addison/Fox Haberleri)

El-Ghanem, “Bayan Gainer, ona iki kez gittim ve ‘Hayatta kalacağını sanmıyorum’ gibiydim” dedi.

İNME RİSKİ: BİLİNMESİ GEREKENLER

Ancak doktorlar kanamayı durdurmayı ve organ yetmezliğini tersine çevirmeyi başardılar. Doktoru 29’un inme için genç olduğunu söylüyor.

Amerikan İnme Derneği, ABD’de 49 yaş ve altındaki yetişkinler arasında inme insidansının son 30 yılda artmaya devam ettiğini bildirmektedir.

HIZLI

FAST, inme belirtilerini tanımaya yardımcı olan bir kısaltmadır. (Joy Addison/Fox Haberleri)

UZMANLAR KORONAVİRÜSÜN GENÇ YETİŞKİNLER ARASINDA İNMEYE NEDEN OLABİLECEĞİNDEN KORKUYOR

Amerikan Kalp ve İnme Derneği’nden Tracie Morden, “Tüm felçlerin yaklaşık %15’i 50 yaş ve altındaki yetişkinlerde görülür” dedi.

Doktorlar genç insanları felç için uyarı işaretlerini bilmeleri konusunda uyarıyor: yüz sarkması, kol zayıflığı, konuşma güçlüğü ve 9-1-1’i arama zamanı.

Dr. El-Ghanem, araştırmacıların hâlâ cevaplar aradığını, ancak bunun neden olabileceğine dair bir fikri olduğunu söylüyor. El-Ghanem, “Bence, yaşadığımız daha çok sağlıksız bir hayat. Bir sürü abur cubur, sağlıksız yiyecek, insanlar iş ve yoğun yaşamları nedeniyle egzersiz yapmama eğiliminde” Dr. El-Ghanem.

HABERLER SUNULDU

Morden, “Araştırmacılar şu anda genç insanların obezite, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kolesterolünü incelediler ve yaygınlık artıyor” dedi.

Dr. El-Ghanem ayrıca, salgın sırasında sağlık hizmetlerinin veya düzenli doktor ziyaretlerinin ihmal edilmesinin, genç insanlarda daha sık felç görmemizin bir nedeni olabileceğini de öne sürüyor.

Joy Addison, Haberler’e 2022’de Houston’da bir multimedya muhabiri olarak katıldı.