Ozempic, Wegovy ve tüm o çılgın, canlı rüyalar: Bir bağlantı var mı?

poem

New member
Eğer aldıysan Kilo kaybı için Ozempic veya diyabet yönetimi için Wegovy, mide bulantısı, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi daha yaygın yan etkilerden bazılarını fark etmiş olabilirsiniz.

Ancak birçok kullanıcı daha az bilinen bir tepki bildirdi: canlı veya yoğun rüyalar.

Her ikisi de semaglutid olan ilaçlar, bazı insanların uyku saatlerine (daha iyi ya da daha kötü) biraz daha fazla heyecan katıyor gibi görünüyor.

Reddit’te bir Ozempic kullanıcısı, ilacı almaya başladığı ikinci ve üçüncü haftalarda hasta olmaya başladığını paylaştı. canlı rüyalar ve kabuslar.

KİLO KAYBI İLAÇLARI OZEMPIC VE WEGOVY: BUNLARI ALMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

“Kedilerimi öldürmek, kocamı aldatmak, kocamın beni aldatması. Yıllardır rüyalarımda konuşmadığım eski arkadaşlarım. Çok garip. Ben de öyle gerçek bir rüya gördüm ki uyandım ve emin olmak için telefonumu elime aldım. gerçek değildi” dedi.

Başka bir kişi şöyle yazdı: “Bu geceki rüyam, birinin alışveriş merkezindeki insanlara saldırmasıydı ve ben oradan çıkmak için bir tür portal veya zaman yolculuğu kullanmaya çalıştım.”

bazı insanlar alıyorG Kilo kaybı için Ozempic veya diyabet yönetimi için Wegovy, yan etki olarak canlı veya yoğun rüyalar bildirdi. (iStock)

Birçoğu, uyandıktan sonra rüyalarını şaşırtıcı ayrıntılarla hatırlayabildiklerini iddia ediyor.

Bir kişi, “Hemen hemen her gece onları hatırlıyorum ve eskiden kaya gibi uyuyordum ve hiçbir şey hatırlamıyordum” dedi.

Ölümden dönen hayvanlar, evin içinde dolaşan bir T-Rex dinozoru, boğulan çocuklar ve daha fazlası – bunlar insanların paylaştığı yoğun rüyalardan bazıları.

Hormon rol oynayabilir

Bu tür “çılgın” rüyalar Ozempic’e özgü değildir. Kurul onaylı bir aile hekimliği doktoru olan Dr. Laura Purdy’ye göre, uyku düzenindeki değişiklikler, stres, ilaçlar ve tıbbi durumlar dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilirler. Brentwood, Tennessee.

“Ozempic, glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) dahil olmak üzere vücuttaki belirli hormonların seviyelerini etkileyebilir.”
Haberler Digital’e verdiği demeçte, “Ancak bazı hastalar, Ozempic ile tedaviye başladıktan sonra rüyalarının daha canlı veya olağandışı hale geldiğini bildirdi” dedi.

Purdy, “Bu yan etkinin arkasındaki teorilerden biri, Ozempic’in vücuttaki glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) dahil olmak üzere belirli hormonların seviyelerini etkileyebilmesidir” dedi.

DOKTORLAR ÇALIŞMA SONRASI KİLO KAYBI İÇİN DİYABET İLAÇLARINA DİKKAT ETME İSTİYOR YAN ETKİLERİ ÖNE ÇIKARDI

“GLP-1, iştahı düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur ve kan şekeri seviyelerive uyku düzeninde de rol oynadığı düşünülüyor.”

Ozempic’in neden çılgın rüyalara neden olabileceğine dair kesin bir açıklama bulunmamakla birlikte Dr. Purdy, yan etkinin genellikle hafif olduğunu ve önemli bir sağlık riski oluşturmadığını not etmenin önemli olduğunu söyledi.

ozempic novo nordisk

İlaçları yapan Novo Nordisk’in bir temsilcisine göre, canlı rüyalar Ozempic veya Wegovy’nin resmi bir yan etkisi olarak listelenmiyor. (Getty Images aracılığıyla JOEL SAGET/AFP)

“Ozempic alırken çılgınca rüyalar görüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir” diye tavsiye etti.

Doktorlar “dozunuzu ayarlayabilir veya bu yan etkiyi yönetmenize yardımcı olacak başka stratejiler önerebilir.”

Doktor, bulantı, kusma, ishal ve kabızlığın daha yaygın yan etkilerine ek olarak, nadir durumlarda semaglutidlerin pankreatit veya tiroid kanseri gibi daha ciddi sorunlara neden olabileceği konusunda uyardı.

Purdy, “Semptomlarınızı yakından izlemeniz ve sağlık uzmanınıza bildirmeniz önemlidir.” Dedi.

Yan etki olarak listelenmeyen rüyalar

Ozempic veya Wegovy almakla ilgilenen ve potansiyel yan etkilerin “resmi” listesini okuyanlar, orada rüyalar hakkında not edilmiş hiçbir şey görmeyeceklerdir.

SAĞLIK BÜLTENİMİZE ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Medya direktörü Allison Schneider, “‘Anormal rüyalar’, Ozempic veya Wegovy’nin klinik geliştirme programları sırasında yaygın olarak bildirilen bir yan etki değildi ve bu nedenle bu iki ilacın ürün reçete bilgilerinde potansiyel bir yan etki olarak listelenmiyor” dedi. Novo Nordisk için ilişkiler ve sorunlar yönetimi, New Jersey merkezli Haberler Digital’e yaptığı açıklamada, ilaçları yapan şirket.

uyuyamayan adam

Bir doktor, “Ozempic alırken çılgınca rüyalar görüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir” tavsiyesinde bulundu. (iStock)

Klinik deneme programı sırasında Schneider, “anormal rüyalar” rapor etme oranının 100 hasta-yılı maruz kalma başına p>
(Beş yıl boyunca semaglutid kullanımıyla ilgili bir çalışmaya 20 hasta katılmış olsaydı, çalışma 100 hasta-yılı sürerdi.)

“Ürünler ile olumsuz olay arasında neden-sonuç ilişkisi kurmak mümkün değildir.”
2022’de Novo Nordisk tarafından alınan sonraki raporlarda Schneider, “anormal rüyaların” bildirildiğini söyledi.

Haberler Digital’e verdiği demeçte, “Ancak, bu olumsuz olaylar, belirsiz büyüklükteki bir popülasyondan gönüllü olarak bildirildiğinden, sıklıklarını güvenilir bir şekilde tahmin etmek mümkün değil” dedi.

HABERLER SUNULDU

“Novo Nordisk, hastaların tedavi planları, eşlik eden ilaçları ve tıbbi durumlarıyla ilgili tüm bilgilere sahip değil” dedi.

“Dolayısıyla ürünler ile söz konusu advers olay arasında neden-sonuç ilişkisi kurmak mümkün değildir.”

Melissa Rudy, sağlık editörü ve Haberler Digital’de yaşam tarzı ekibinin bir üyesidir.